2025 Superior Bikes XR 6.4 GR 540mm (M)
Build
700mm BSD × 40 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 569mm |
| Reach | 371mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 510mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 540mm |
| Top Tube Slope | 8.8deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 145mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 320mm |
| Chainstay Length | 414mm |
| Chainstay Length Horizontal | 408mm |
| Front-Center | 591.1mm |
| Front-Center Horizontal | 587mm |
| Wheelbase | 995mm |
| Fork Offset/Rake | 51.2mm |
| Trail | 72.9mm high |
| Mechanical Trail | 69.3mm |
| Wheel Flop | 21.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 31.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 150mm |
6.4 GR Build
| Wheel Size | 700mm BSD |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 780mm |
| Bike Length with Tires | 1775mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 410mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://superiorbikes.com/cz-en/stock-bikes/product/xr-6-4-gr/1810
