2025 Superior Bikes XR 6.4 GR 520mm (S)
Build
700mm BSD × 40 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Superior Bikes XR
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 558mm |
| Reach | 367mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.52:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 490mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 530mm |
| Top Tube Slope | 9.9deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.8deg |
| Head Tube Length | 135mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 320mm |
| Chainstay Length | 414mm |
| Chainstay Length Horizontal | 408mm |
| Front-Center | 588.1mm |
| Front-Center Horizontal | 584mm |
| Wheelbase | 992mm |
| Fork Offset/Rake | 50.9mm |
| Trail | 76.8mm high |
| Mechanical Trail | 72.8mm |
| Wheel Flop | 23.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 33.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 155mm |
6.4 GR Build
| Wheel Size | 700mm BSD |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 780mm |
| Bike Length with Tires | 1772mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 410mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://superiorbikes.com/cz-en/stock-bikes/product/xr-6-4-gr/1810
