2015 Merida Scultura 9000 50cm
Build
700C/29 in × 25 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 533mm |
| Reach | 377mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 500mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 530mm |
| Top Tube Slope | 5.8deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 130mm |
| Bottom Bracket Drop | 66mm |
| Bottom Bracket Height | 270mm |
| Chainstay Length | 400mm |
| Chainstay Length Horizontal | 394.5mm |
| Front-Center | 575.3mm |
| Front-Center Horizontal | 571.5mm |
| Wheelbase | 966mm |
| Fork Offset/Rake | 45.1mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 374mm |
| Trail | 58.7mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 56mm |
| Wheel Flop | 16.8mm |
| Standover Height | 806mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 69.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 100mm |
9000 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 25mm |
| Tire Outer Diameter | 672mm |
| Bike Length with Tires | 1638mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Source:https://geometrygeeks.bike/bike/merida-scultura-9000-2015/
