2025 FOCUS Bikes Raven 8.8 L
Build
700C/29 in × 2.4 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 650mm |
| Reach | 460mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 480mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 646mm |
| Top Tube Slope | 17.7deg |
| Head Tube Angle | 67.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 65mm |
| Bottom Bracket Height | 307mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 425.1mm |
| Front-Center | 754.8mm |
| Front-Center Horizontal | 751.9mm |
| Wheelbase | 1177mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Fork Length, Unknown | 531mm |
| Trail | 106.5mm very high |
| Mechanical Trail | 98.3mm |
| Wheel Flop | 37.6mm |
| Standover Height | 846mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 207.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 132mm |
8.8 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 743.9mm |
| Bike Length with Tires | 1920.9mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 760mm |
| Stem Length | 60mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 120mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.focus-bikes.com/int/raven-8-8
