2026 Canyon Endurace:Onfly SUB-10 S
Build
28mm BSD × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 548mm |
| Reach | 370mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 462mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 532mm |
| Top Tube Slope | 11.8deg |
| Head Tube Angle | 70.3deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 130mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Wheelbase | 1mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 764mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
SUB-10 Build
| Wheel Size | 28mm BSD |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 84mm |
| Bike Length with Tires | 85mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
| Features | E-bike |
Published Sizing Recommendations
| Height | 14 ft 3 in to |
Source:https://www.canyon.com/en-ch/electric-bikes/electric-road-bikes/endurace-on-fly/endurace-onfly-sub-10/4046.html?dwvar_4046_pv_rahmenfarbe=R149_P04&dwvar_4046_pv_rahmengroesse=XS
