2026 Format 2222 Base 540
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 552.7mm |
| Reach | 397.5mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.39:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 510mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 556mm |
| Top Tube Slope | 6.6deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 414.1mm |
| Front-Center | 601.5mm |
| Front-Center Horizontal | 597.4mm |
| Wheelbase | 1011.5mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length, Unknown | 395mm |
| Trail | 55mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 52.6mm |
| Wheel Flop | 15.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 80.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1713.5mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.format.bike/bike/2222-700s/
