2026 Bombtrack Bicycle Company Cale GX Eagle 29 XL
Build
29mm BSD × 62 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail trail mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 627mm |
| Reach | 463mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.35:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 500mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 648mm |
| Top Tube Slope | 13.7deg |
| Head Tube Angle | 67.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 55mm |
| Bottom Bracket Height | 21.5mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 436.6mm |
| Front-Center | 750mm |
| Front-Center Horizontal | 743.5mm |
| Wheelbase | 1180mm |
| Fork Offset/Rake | 42mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 509mm |
| Trail | -13.8mm |
| Mechanical Trail | -12.7mm |
| Wheel Flop | -4.9mm |
| Standover Height | 825mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 498.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | -153.5mm |
GX Eagle 29 Build
| Wheel Size | 29mm BSD |
| Tire Width | 62mm |
| Tire Outer Diameter | 153mm |
| Bike Length with Tires | 1333mm |
| Crank Length | 175mm |
| Stem Length | 40mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 130mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 1880 cm to 1990 cm |
Source:https://www.bombtrack.com/my25/complete-bikes/cale-gx-eagle
