2026 Bombtrack Bicycle Company Cale GX Eagle 29 M
Build
29mm BSD × 62 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail trail mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 610mm |
| Reach | 433mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 430mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 608mm |
| Top Tube Slope | 19.6deg |
| Head Tube Angle | 67deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 55mm |
| Bottom Bracket Height | 21.5mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 436.6mm |
| Front-Center | 721mm |
| Front-Center Horizontal | 713.5mm |
| Wheelbase | 1150mm |
| Fork Offset/Rake | 42mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 509mm |
| Trail | -13.1mm |
| Mechanical Trail | -12.1mm |
| Wheel Flop | -4.7mm |
| Standover Height | 783mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 474.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | -148.5mm |
GX Eagle 29 Build
| Wheel Size | 29mm BSD |
| Tire Width | 62mm |
| Tire Outer Diameter | 153mm |
| Bike Length with Tires | 1303mm |
| Crank Length | 170mm |
| Stem Length | 40mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 130mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 1700 cm to 1810 cm |
Source:https://www.bombtrack.com/my25/complete-bikes/cale-gx-eagle
