2025 Sobre Bikes New multi Base ML
Build
700C/29 in × 2.4 in
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail trail mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 629mm |
| Reach | 454mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.39:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 430mm |
| Seat Tube Length, Effective Unknown | 76mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 611mm |
| Head Tube Angle | 67.3deg |
| Head Tube Length | 108mm |
| Bottom Bracket Drop | 64mm |
| Bottom Bracket Height | 308mm |
| Chainstay Length | 433mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428.3mm |
| Front-Center | 741.5mm |
| Front-Center Horizontal | 738.8mm |
| Wheelbase | 1167mm |
| Fork Offset/Rake | 44.6mm |
| Trail | 107.2mm very high |
| Mechanical Trail | 98.9mm |
| Wheel Flop | 38.2mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 199.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 138mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 743.9mm |
| Bike Length with Tires | 1910.9mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.sobre-bikes.fr/new-multi/
