2026 Loca Bikes Gravel Libre CF XL
Build
700C/29 in × 44 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Loca Bikes Gravel
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 608mm |
| Reach | 404mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.5:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 550mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 583mm |
| Top Tube Slope | 8.2deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73.6deg |
| Head Tube Length | 175mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 275mm |
| Chainstay Length | 426mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.4mm |
| Front-Center | 638.6mm |
| Front-Center Horizontal | 633.6mm |
| Wheelbase | 1052mm |
| Fork Offset/Rake | 55.2mm |
| Trail | 57.3mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 54.5mm |
| Wheel Flop | 16.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 111.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 102.5mm |
Libre CF Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 44mm |
| Tire Outer Diameter | 710mm |
| Bike Length with Tires | 1762mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 184 cm to 193 cm |
| PBH | 86 cm to 91 cm |
Source:https://locabikes.pl/libre-cf#bike-geometry
