2026 Loca Bikes Gravel Libre CF S
Build
700C/29 in × 44 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Loca Bikes Gravel
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 550mm |
| Reach | 382mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 460mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 540mm |
| Top Tube Slope | 12deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73.9deg |
| Head Tube Length | 116mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 275mm |
| Chainstay Length | 426mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.4mm |
| Front-Center | 603.9mm |
| Front-Center Horizontal | 598.6mm |
| Wheelbase | 1017mm |
| Fork Offset/Rake | 51.8mm |
| Trail | 67.5mm high |
| Mechanical Trail | 63.8mm |
| Wheel Flop | 20.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 83.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 110mm |
Libre CF Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 44mm |
| Tire Outer Diameter | 710mm |
| Bike Length with Tires | 1727mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 165 cm to 173 cm |
| PBH | 76 cm to 80 cm |
Source:https://locabikes.pl/libre-cf#bike-geometry
