2025 test bike MM Base L
Build
700C/29 in × 35 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Design deviates from other sizes of test bike MM
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 583mm |
| Reach | 382mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 490mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 555mm |
| Top Tube Slope | 12.3deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 150mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 266mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.4mm |
| Front-Center | 598mm |
| Front-Center Horizontal | 592.6mm |
| Wheelbase | 1010mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 65.1mm high |
| Mechanical Trail | 61.9mm |
| Wheel Flop | 19.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 82mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 96mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 35mm |
| Tire Outer Diameter | 692mm |
| Bike Length with Tires | 1702mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:--
