2026 BMC Switzerland Kaius Error 58
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 595mm |
| Reach | 410mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 513mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 592mm |
| Top Tube Slope | 10.6deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 170mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 271mm |
| Front-Center | 632mm |
| Front-Center Horizontal | 626.9mm |
| Wheelbase | 1039mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (On-Axis) | 387mm |
| Trail | 66.7mm high |
| Mechanical Trail | 63.5mm |
| Wheel Flop | 19.6mm |
| Standover Height | 798mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 106mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 96mm |
Error Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1741mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 410468mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 15 ft 4 in to |
Source:https://bmc-switzerland.com/de/products/kaius-01-four-bikes-bmc-26a-000038#geometry_NUGnEj
