2026 BMC Switzerland Kaius Error 51
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of BMC Switzerland Kaius
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 530mm |
| Reach | 397mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.34:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 452mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 559mm |
| Top Tube Slope | 10.5deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 106mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 271mm |
| Front-Center | 610mm |
| Front-Center Horizontal | 604.7mm |
| Wheelbase | 1017mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (On-Axis) | 387mm |
| Trail | 68mm high |
| Mechanical Trail | 64.3mm |
| Wheel Flop | 20.9mm |
| Standover Height | 722mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 89mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 101mm |
Error Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1719mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 390448mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 13 ft 10 in to |
Source:https://bmc-switzerland.com/de/products/kaius-01-four-bikes-bmc-26a-000038#geometry_NUGnEj
