2026 Sour Bicycles Space Cake Base L
Build
700C/29 in × 35 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Sour Bicycles Space Cake
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 587mm |
| Reach | 381mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.54:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 560mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 563mm |
| Top Tube Slope | 5.5deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 72.5deg |
| Head Tube Length | 150mm |
| Bottom Bracket Drop | 76mm |
| Bottom Bracket Height | 270mm |
| Chainstay Length | 428mm |
| Chainstay Length Horizontal | 421.2mm |
| Front-Center | 601.6mm |
| Front-Center Horizontal | 596.8mm |
| Wheelbase | 1018mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length, Unknown | 392mm |
| Trail | 65.1mm high |
| Mechanical Trail | 61.9mm |
| Wheel Flop | 19.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 85.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 100mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 35mm |
| Tire Outer Diameter | 692mm |
| Bike Length with Tires | 1710mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 183 cm to 188 cm |
Source:https://sour.bike/bikes/allroad-gravel/space-cake/
