2026 Sour Bicycles Space Cake Base S
Build
700C/29 in × 35 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Sour Bicycles Space Cake
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 554mm |
| Reach | 361mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 490mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 535mm |
| Top Tube Slope | 9.6deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 76mm |
| Bottom Bracket Height | 270mm |
| Chainstay Length | 428mm |
| Chainstay Length Horizontal | 421.2mm |
| Front-Center | 587.7mm |
| Front-Center Horizontal | 582.8mm |
| Wheelbase | 1004mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length, Unknown | 392mm |
| Trail | 68.3mm high |
| Mechanical Trail | 64.8mm |
| Wheel Flop | 20.6mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 71.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 100mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 35mm |
| Tire Outer Diameter | 692mm |
| Bike Length with Tires | 1696mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 162 cm to 172 cm |
Source:https://sour.bike/bikes/allroad-gravel/space-cake/
