2026 Mondince FM356 Base 54
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 590.7mm |
| Reach | 374mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.58:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 480mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 549mm |
| Top Tube Slope | 14.3deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 141mm |
| Bottom Bracket Drop | 88mm |
| Bottom Bracket Height | 273mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 431.1mm |
| Front-Center | 611.5mm |
| Front-Center Horizontal | 605.3mm |
| Wheelbase | 1036.4mm |
| Fork Offset/Rake | 50.2mm |
| Fork Length, Unknown | 377.5mm |
| Trail | 74.6mm high |
| Mechanical Trail | 70.3mm |
| Wheel Flop | 23.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 80.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 103mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1758.4mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:Mondince.com
