2025 Cycles Marinoni Sportivo Base XL
Build
700C/29 in × 25 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Design deviates from other sizes of Cycles Marinoni Sportivo
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 616mm |
| Reach | 398mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.55:1 |
| Seat Tube Length, Effective Unknown | 605mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 580mm |
| Head Tube Angle | 72.8deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 186mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 56.9mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 54.4mm |
| Wheel Flop | 16.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 25mm |
| Tire Outer Diameter | 672mm |
| Stem Length | 20mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Source:https://www.marinonicycles.com/html/sportivo_en.html#dialog1
