2025 Cycles Marinoni Sportivo Base L
Build
700C/29 in × 25 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of endurance road bikes
Design deviates from other sizes of Cycles Marinoni Sportivo
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 588mm |
| Reach | 396mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, Effective Unknown | 575mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 565mm |
| Head Tube Angle | 72.7deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 158mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 57.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 54.9mm |
| Wheel Flop | 16.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 25mm |
| Tire Outer Diameter | 672mm |
| Stem Length | 20mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Source:https://www.marinonicycles.com/html/sportivo_en.html#dialog1
