2026 Festka Doppler Base L
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of endurance road bikes
Design deviates from other sizes of Festka Doppler
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 571mm |
| Reach | 390mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-C | 505mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 560mm |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 158mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 271mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 403.6mm |
| Front-Center | 593.8mm |
| Front-Center Horizontal | 589.4mm |
| Wheelbase | 993mm |
| Fork Offset/Rake | 57mm |
| Trail | 45.3mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 43.3mm |
| Wheel Flop | 12.7mm |
| Standover Height | 797mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 80.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 101mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1679mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.festka.com/en/models/doppler-road
