2026 Cannondale Endurace CF SLX 7 Di2 M
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 586mm |
| Reach | 388mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.51:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 522mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 562mm |
| Top Tube Slope | 7deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 161mm |
| Bottom Bracket Drop | 74mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 418mm |
| Chainstay Length Horizontal | 411.4mm |
| Front-Center | 602.2mm |
| Front-Center Horizontal | 597.6mm |
| Wheelbase | 1009mm |
| Fork Offset/Rake | 45.9mm |
| Trail | 60mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 57.2mm |
| Wheel Flop | 17.2mm |
| Standover Height | 815mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 94.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 104mm |
CF SLX 7 Di2 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1695mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 178 cm to 185 cm |
Source:https://www.canyon.com/en-de/road-bikes/endurance-bikes/endurace/cf-slx/endurace-cf-slx-7-di2/4430.html?dwvar_4430_pv_rahmenfarbe=R130_P01
