2022 Scott Addict Base M/54
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 571mm |
| Reach | 381mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.5:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Seat Tube Length, C-C | 480mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 545mm |
| Top Tube Slope | 5.6deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 165mm |
| Bottom Bracket Drop | 67mm |
| Bottom Bracket Height | 274mm |
| Chainstay Length | 415mm |
| Chainstay Length Horizontal | 409.6mm |
| Front-Center | 581.3mm |
| Front-Center Horizontal | 577.4mm |
| Wheelbase | 987mm |
| Fork Offset/Rake | 35.8mm |
| Trail | 70mm high |
| Mechanical Trail | 66.7mm |
| Wheel Flop | 20.1mm |
| Standover Height | 788mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 67.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 101.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1669mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 115mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 170 cm to 177 cm |
Source:https://www.biker-boarder.de/scott/2836763s.html#media2
