1992 Miyata 916 Base 63cm
Build
700C/29 in × 25 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Miyata 916
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 606.2mm |
| Reach | 405.9mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 630mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 580mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 580mm |
| Top Tube Slope | 0deg |
| Head Tube Angle | 73.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 264mm |
| Chainstay Length | 399mm |
| Chainstay Length Horizontal | 392.5mm |
| Front-Center | 605mm |
| Front-Center Horizontal | 602.6mm |
| Wheelbase | 995mm |
| Fork Offset/Rake | 35mm |
| Trail | 63mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60.4mm |
| Wheel Flop | 17.2mm |
| Standover Height | 863mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 99mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 94mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 25mm |
| Tire Outer Diameter | 672mm |
| Bike Length with Tires | 1667mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
Source:https://www.ragandbone.ca/PDFs/Miyata%20Catalogue%20PDFs/Miyata%20Catalogue%2092.pdf
