2025 REEB Cycles SST S-XL 140mm Fork, XS 130mm Fork M
Build
700C/29 in × 2.5 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of full-suspension trail mtb bikes
Design deviates from other sizes of REEB Cycles SST
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 614.5mm |
| Reach | 460mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.34:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 410.5mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 612.5mm |
| Head Tube Angle | 65.5deg |
| Seat Tube Angle, Unknown | 76deg |
| Head Tube Length | 100mm |
| Bottom Bracket Drop | 30mm |
| Bottom Bracket Height | 283.5mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 434mm |
| Front-Center | 773mm |
| Front-Center Horizontal | 773.5mm |
| Wheelbase | 1207.5mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 551mm |
| Trail | 94.5mm very high |
| Mechanical Trail | 86mm |
| Wheel Flop | 35.7mm |
| Standover Height | 755mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 289.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 113.5mm |
S-XL 140mm Fork, XS 130mm Fork Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.5mm |
| Tire Outer Diameter | 627mm |
| Bike Length with Tires | 1834.5mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Rear Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://reebcycles.com/collections/sst
