2025 REEB Cycles SST S-XL 140mm Fork, XS 130mm Fork XS
Build
650B/27.5 in × 2.5 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of full-suspension trail mtb bikes
Design deviates from other sizes of REEB Cycles SST
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 590mm |
| Reach | 420mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.4:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 380mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 580mm |
| Head Tube Angle | 64.5deg |
| Seat Tube Angle, Unknown | 75deg |
| Head Tube Length | 90mm |
| Bottom Bracket Drop | 4021mm |
| Bottom Bracket Height | -3726.5mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Front-Center | 739mm |
| Wheelbase | 1176mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 541mm |
| Trail | 91.7mm very high |
| Mechanical Trail | 82.8mm |
| Wheel Flop | 35.6mm |
| Standover Height | 715mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 274.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | -3896.5mm |
S-XL 140mm Fork, XS 130mm Fork Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2.5mm |
| Tire Outer Diameter | 589mm |
| Bike Length with Tires | 1765mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Rear Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://reebcycles.com/collections/sst
