2013 FOCUS Bikes izalco pro Base 54
Build
700C/29 in × 26 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of performance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 538mm |
| Reach | 389mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.38:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 543mm |
| Top Tube Slope | 2deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 135mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 267mm |
| Chainstay Length | 405mm |
| Chainstay Length Horizontal | 398.9mm |
| Front-Center | 585.3mm |
| Front-Center Horizontal | 581.1mm |
| Wheelbase | 980mm |
| Fork Offset/Rake | 43mm |
| Fork Length, Unknown | 370mm |
| Trail | 61.2mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 58.3mm |
| Wheel Flop | 17.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 78.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 97mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 26mm |
| Tire Outer Diameter | 674mm |
| Bike Length with Tires | 1654mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Source:https://lh3.googleusercontent.com/8CuafChHoYjpTe7mel4cf3VSSfddE-sNVS6WlUXdFJY8Er6v3PRuiNBlGXdzVabtT2QuCMoFFkydNtT17k9nrZ6hlfgrVySmTTb5s5rI
