2026/2027 Light Carbon Gravel LCG072-D M
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 565.3mm |
| Reach | 377mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.5:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 500mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 539.2mm |
| Top Tube Slope | 9.3deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 147mm |
| Bottom Bracket Drop | 79mm |
| Bottom Bracket Height | 277mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 412.5mm |
| Front-Center | 602.2mm |
| Front-Center Horizontal | 597mm |
| Wheelbase | 1009.5mm |
| Fork Offset/Rake | 51.5mm |
| Fork Length, Unknown | 383mm |
| Trail | 64.8mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 61.5mm |
| Wheel Flop | 19.5mm |
| Standover Height | 788.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 73.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 104.5mm |
LCG072-D Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1721.5mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 380mm |
| Stem Length | 100mm |
| Stem Angle | 8deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 170 cm to 180 cm |
Source:light carbon
