2026 Pivot Cycles Vault Base XL
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Pivot Cycles Vault
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 639mm |
| Reach | 425mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.5:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 620mm |
| Top Tube Slope | 11.9deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 200mm |
| Bottom Bracket Drop | 73mm |
| Bottom Bracket Height | 283mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 413.6mm |
| Front-Center | 678.3mm |
| Front-Center Horizontal | 674.4mm |
| Wheelbase | 1088mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Trail | 67.6mm high |
| Mechanical Trail | 63.9mm |
| Wheel Flop | 20.8mm |
| Standover Height | 815mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 152.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 113mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1800mm |
| Handlebar Width | 46cm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.pivotcycles.com/en-us/bikes/vault
