2026 Pivot Cycles Vault Base MD
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 592mm |
| Reach | 405mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 500mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 586mm |
| Top Tube Slope | 11.7deg |
| Head Tube Angle | 70.7deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 150mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 413.3mm |
| Front-Center | 645.1mm |
| Front-Center Horizontal | 640.8mm |
| Wheelbase | 1054mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Trail | 69.6mm high |
| Mechanical Trail | 65.7mm |
| Wheel Flop | 21.7mm |
| Standover Height | 772mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 119.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1766mm |
| Handlebar Width | 44cm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.pivotcycles.com/en-us/bikes/vault
