2026 Pivot Cycles Vault Base SM
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 568mm |
| Reach | 390mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 480mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 555mm |
| Top Tube Slope | 11.6deg |
| Head Tube Angle | 70.4deg |
| Seat Tube Angle | 73.8deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 76mm |
| Bottom Bracket Height | 280mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 413.1mm |
| Front-Center | 625.6mm |
| Front-Center Horizontal | 620.9mm |
| Wheelbase | 1034mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Trail | 71.6mm high |
| Mechanical Trail | 67.4mm |
| Wheel Flop | 22.6mm |
| Standover Height | 750mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 99.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 110mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1746mm |
| Handlebar Width | 42cm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.pivotcycles.com/en-us/bikes/vault
