2026 Pivot Cycles Vault Base XS
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Pivot Cycles Vault
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 554mm |
| Reach | 380mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 430mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 536mm |
| Top Tube Slope | 15.8deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74.3deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 278mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 412.7mm |
| Front-Center | 613.3mm |
| Front-Center Horizontal | 608.3mm |
| Wheelbase | 1021mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Trail | 74.2mm high |
| Mechanical Trail | 69.8mm |
| Wheel Flop | 23.9mm |
| Standover Height | 708mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 87.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 108mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1733mm |
| Handlebar Width | 42cm |
| Stem Length | 60mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.pivotcycles.com/en-us/bikes/vault
