2026 Pivot Cycles Vault Base XXS
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Pivot Cycles Vault
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 529mm |
| Reach | 360mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 390mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 502mm |
| Top Tube Slope | 18.3deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 85mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 412.3mm |
| Front-Center | 593.1mm |
| Front-Center Horizontal | 587.7mm |
| Wheelbase | 1000mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Trail | 81mm very high |
| Mechanical Trail | 75.6mm |
| Wheel Flop | 27.1mm |
| Standover Height | 666mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 67.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 106mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1712mm |
| Handlebar Width | 40cm |
| Stem Length | 60mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.pivotcycles.com/en-us/bikes/vault
