2026 State Bicycle Co. 4130 All-Road 27.5 S
Build
650B/27.5 in × 2.1 in
Insights
Very upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 597.7mm |
| Reach | 369mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.62:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 535mm |
| Top Tube Slope | 16.3deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 145mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 270.3mm |
| Chainstay Length | 450mm |
| Chainstay Length Horizontal | 443.7mm |
| Front-Center | 606.8mm |
| Front-Center Horizontal | 602.1mm |
| Wheelbase | 1045.8mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 423mm |
| Trail | 66mm high |
| Mechanical Trail | 62.4mm |
| Wheel Flop | 20.3mm |
| Standover Height | 783mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 96.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 105.3mm |
27.5 Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2.1in |
| Tire Outer Diameter | 690.7mm |
| Bike Length with Tires | 1736.5mm |
| Crank Length | 165mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.statebicycle.com/pages/size-charts-full-specs
