2026 State Bicycle Co. 4130 All-Road 27.5 XS
Build
650B/27.5 in × 2.1 in
Insights
Very upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of State Bicycle Co. 4130 All-Road
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 577.7mm |
| Reach | 355.2mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.63:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 430mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 510mm |
| Top Tube Slope | 19.2deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 270.3mm |
| Chainstay Length | 450mm |
| Chainstay Length Horizontal | 443.7mm |
| Front-Center | 591.1mm |
| Front-Center Horizontal | 586.3mm |
| Wheelbase | 1030mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 423mm |
| Trail | 69.3mm high |
| Mechanical Trail | 65.3mm |
| Wheel Flop | 21.8mm |
| Standover Height | 756mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 80.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 105.3mm |
27.5 Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2.1in |
| Tire Outer Diameter | 690.7mm |
| Bike Length with Tires | 1720.7mm |
| Crank Length | 165mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.statebicycle.com/pages/size-charts-full-specs
