2026 Canyon Bicycles Endurace CF SLX Base S
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 565mm |
| Reach | 386mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 492mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 553mm |
| Top Tube Slope | 10.1deg |
| Head Tube Angle | 71.8deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 141mm |
| Bottom Bracket Drop | 74mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 418mm |
| Chainstay Length Horizontal | 411.4mm |
| Front-Center | 601.2mm |
| Front-Center Horizontal | 596.6mm |
| Wheelbase | 1008mm |
| Fork Offset/Rake | 46.7mm |
| Trail | 63.6mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60.4mm |
| Wheel Flop | 18.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 93.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 104mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1694mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 370mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.canyon.com/en-au/road-bikes/endurance-bikes/endurace/cf-slx/endurace-cf-slx-8-di2/4432.html?dwvar_4432_pv_rahmenfarbe=R130_P01
