0001 raw alu frame china raw frame Base S
Build
700C/29 in × 42 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 579mm |
| Reach | 378.5mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 500mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 550mm |
| Top Tube Slope | 10.8deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 150mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 283mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 434.4mm |
| Front-Center | 600.8mm |
| Front-Center Horizontal | 596.7mm |
| Wheelbase | 1031.1mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length, Unknown | 395mm |
| Trail | 62.1mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 59.1mm |
| Wheel Flop | 18.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 82.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 118mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 42mm |
| Tire Outer Diameter | 706mm |
| Bike Length with Tires | 1737.1mm |
| Crank Length | 165mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.sport365.cz/glx-ram-gravel-alu-surovy-54cm/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=3_PMax%20%7C%20PNO25&utm_id=18830288542&gad_source=1&gad_campaignid=18830290507&gbraid=0AAAAAD8PTK7RjrsdTxzBRwUZ-60YQhHVv&gclid=CjwKCAjwn4vQBhBsEiwAq3hhN0blzs4WrlZm5vx6Odsm7fudHSqxp9ZC3ToI6H-KJsPpXMtinH-6BRoCpo0QAvD_BwE#
