2026 Dolan Bikes DF4 Base 61cm
Build
700C/29 in × 23 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of track/fixed-gear bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 519mm |
| Reach | 471mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.1:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 610mm |
| Top Tube Slope | 0.7deg |
| Head Tube Angle | 74.5deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 274mm |
| Chainstay Length | 380mm |
| Chainstay Length Horizontal | 375.2mm |
| Front-Center | 656mm |
| Front-Center Horizontal | 653.8mm |
| Wheelbase | 1029mm |
| Fork Offset/Rake | 43mm |
| Trail | 48mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 46.3mm |
| Wheel Flop | 12.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 152mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 104mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 23mm |
| Tire Outer Diameter | 668mm |
| Bike Length with Tires | 1697mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | N/A |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://www.dolan-bikes.com/df4-frameset/?srsltid=AfmBOorWmqGsYOtCiyXUBT2TC-wdk_hSsqIHkVzRvZWdYdJqfmiJdaSG
