2026 Canyon Bicycles Endurace CF 5 M
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 584mm |
| Reach | 392mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 522mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 565mm |
| Top Tube Slope | 8.8deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 158mm |
| Bottom Bracket Drop | 74mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 413.4mm |
| Front-Center | 605.1mm |
| Front-Center Horizontal | 600.6mm |
| Wheelbase | 1014mm |
| Fork Offset/Rake | 45.6mm |
| Trail | 60.4mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 57.6mm |
| Wheel Flop | 17.3mm |
| Standover Height | 815mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 97.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 104mm |
5 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1700mm |
| Crank Length | 165mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.canyon.com/en-dk/road-bikes/endurance-bikes/endurace/cf/endurace-cf-5/4551.html?dwvar_4551_pv_rahmenfarbe=R129_P03
