2022 dominate RAPIDE Base All Size
Build
451mm BSD × 28 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of mini-velo/folding bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 463mm |
| Reach | 408mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.13:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 446mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 545mm |
| Top Tube Slope | 3.8deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 200mm |
| Bottom Bracket Drop | -18mm |
| Bottom Bracket Height | 271.5mm |
| Chainstay Length | 415mm |
| Chainstay Length Horizontal | 414.6mm |
| Front-Center | 610.7mm |
| Front-Center Horizontal | 610.4mm |
| Wheelbase | 1025mm |
| Fork Offset/Rake | 34.8mm |
| Trail | 50.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 47.8mm |
| Wheel Flop | 15.6mm |
| Standover Height | 706mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 187.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 101.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 451mm BSD |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 507mm |
| Bike Length with Tires | 1532mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://dominatebikes.com/wp-content/uploads/2022/05/E-CATALOG-DOMINATE.pdf
