2027 Polygon Strattos S7D XXL
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Polygon Strattos
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 630mm |
| Reach | 405mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.56:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 610mm |
| Seat Tube Length, Effective Unknown | 73mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 597.6mm |
| Top Tube Slope | 4.6deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 217mm |
| Bottom Bracket Drop | 71.5mm |
| Bottom Bracket Height | 269.5mm |
| Chainstay Length | 415mm |
| Chainstay Length Horizontal | 408.8mm |
| Front-Center | 643mm |
| Front-Center Horizontal | 639.1mm |
| Wheelbase | 1047.8mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Trail | 58.2mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55.4mm |
| Wheel Flop | 17.1mm |
| Standover Height | 868.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 129.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 97mm |
S7D Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1729.8mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 185 cm to 195 cm |
Source:https://www.polygonbikes.com/ca/2027-strattos-7-road-bike/
