2027 Polygon Strattos S7D S
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Polygon Strattos
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 544.3mm |
| Reach | 369mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 470mm |
| Seat Tube Length, Effective Unknown | 74mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 525.1mm |
| Top Tube Slope | 10.5deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 76.5mm |
| Bottom Bracket Height | 264.5mm |
| Chainstay Length | 415mm |
| Chainstay Length Horizontal | 407.9mm |
| Front-Center | 586.4mm |
| Front-Center Horizontal | 581.4mm |
| Wheelbase | 989.3mm |
| Fork Offset/Rake | 53mm |
| Trail | 58.2mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55.2mm |
| Wheel Flop | 17.5mm |
| Standover Height | 747.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 80.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 99.5mm |
S7D Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1671.3mm |
| Crank Length | 165mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 162 cm to 170 cm |
Source:https://www.polygonbikes.com/ca/2027-strattos-7-road-bike/
