2025 Stark Grl 700.6 HD M
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 566mm |
| Reach | 418mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.35:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 510mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 575mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 558mm |
| Top Tube Slope | 7.7deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 76mm |
| Bottom Bracket Height | 280mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.2mm |
| Front-Center | 644mm |
| Front-Center Horizontal | 638.9mm |
| Wheelbase | 1057mm |
| Fork Offset/Rake | 39.9mm |
| Trail | 87.1mm very high |
| Mechanical Trail | 81.8mm |
| Wheel Flop | 28mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 118mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 110mm |
700.6 HD Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1769mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 176 cm to |
Source:https://stark.ru/bikes/velosipedy/graviynye/gravel/grl-700-6-hd-2025/#geometry
