2025 Stark Grl 700.6 HD S/M
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Stark Grl
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 549mm |
| Reach | 405mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.36:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 480mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 557mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 540mm |
| Top Tube Slope | 9.2deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 278mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.8mm |
| Front-Center | 624mm |
| Front-Center Horizontal | 619.2mm |
| Wheelbase | 1037mm |
| Fork Offset/Rake | 40.2mm |
| Trail | 86.8mm very high |
| Mechanical Trail | 81.6mm |
| Wheel Flop | 27.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 98mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 108mm |
700.6 HD Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1749mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 166 cm to |
Source:https://stark.ru/bikes/velosipedy/graviynye/gravel/grl-700-6-hd-2025/#geometry
