2026 Wilier Triestina Rapida Base XS
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Wilier Triestina Rapida
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 520mm |
| Reach | 372mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.4:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 430mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 509mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 412mm |
| Top Tube Slope | 12.2deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 75.5deg |
| Head Tube Length | 108mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Wheelbase | 981mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 732mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1667mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.wilier.com/en/bikes/road/rapida?srsltid=AfmBOoolw6t2mo1JISqZWR5fhTsRVzAm-h2mmESILarKQ4vQbbXaBQrT&color=g46-weekend-white
