2025 Marin Bikes Alpine Trail E2 Bosch M
Build
700C/29 in × 2.6 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of full-suspension all-mountain/enduro mtb bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 633mm |
| Reach | 460mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.38:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 420mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 591mm |
| Top Tube Slope | 22.2deg |
| Head Tube Angle | 63.5deg |
| Seat Tube Angle | 79deg |
| Head Tube Length | 115mm |
| Bottom Bracket Drop | 24mm |
| Bottom Bracket Height | 353mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 434.3mm |
| Front-Center | 814mm |
| Front-Center Horizontal | 813.7mm |
| Wheelbase | 1248mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Trail | 138.8mm very high |
| Mechanical Trail | 124.2mm |
| Wheel Flop | 55.4mm |
| Standover Height | 713mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 160 mm cranks | 277mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 160 mm cranks | 193mm |
E2 Bosch Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.6in |
| Tire Outer Diameter | 754.1mm |
| Bike Length with Tires | 2002.1mm |
| Crank Length | 160mm |
| Handlebar Width | 780mm |
| Stem Length | 35mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 170mm |
| Rear Travel | 160mm |
| Suspension Sag | 30% |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
| Features | E-bike |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 7 in to 5 ft 9 in |
Source:https://marinbikes.com/en-ca/products/2025-alpine-trail-e2-bosch-6-bolt-int
