2025 Lapierre XRM 7.9 Base M
Build
700C/29 in × 2.35 in
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of hardtail all-mountain/enduro mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 589mm |
| Reach | 440mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.34:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 430mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 602mm |
| Top Tube Slope | 17.5deg |
| Head Tube Angle | 66deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 90mm |
| Bottom Bracket Drop | -40mm |
| Bottom Bracket Height | 410.7mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433.2mm |
| Front-Center | 729.9mm |
| Front-Center Horizontal | 728.8mm |
| Wheelbase | 1162mm |
| Fork Offset/Rake | 8mm |
| Trail | 156.3mm very high |
| Mechanical Trail | 142.7mm |
| Wheel Flop | 58.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 189.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 240.7mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.35in |
| Tire Outer Diameter | 741.4mm |
| Bike Length with Tires | 1903.4mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Rear Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://www.lapierrebikes.com/be-en/o/xrm-79-lrbra/?HEIGHTS=M
