2026 LightCarbon LCG072-D Base STACK
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Design deviates from other sizes of LightCarbon LCG072-D
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Bottom Bracket Drop | 565.3mm |
| Bottom Bracket Height | -204.3mm |
| Fork Length (On-Axis) | 585.2mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 604.9mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 547.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | -374.3mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:2026-2027 LightCarbon Frame+Component Catalog -V1
