2023 Brodie Bicycles Ronin Tiagra/GRX 45 cm S
Build
700C/29 in × 37 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Brodie Bicycles Ronin
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 550mm |
| Reach | 377mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 450mm |
| Seat Tube Length, C-C | 386mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 525mm |
| Top Tube Slope | 13.2deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 280mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 434.7mm |
| Front-Center | 603.1mm |
| Front-Center Horizontal | 599.3mm |
| Wheelbase | 1034mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Trail | 79.8mm high |
| Mechanical Trail | 75mm |
| Wheel Flop | 25.7mm |
| Standover Height | 727mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 85.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 110mm |
Tiagra/GRX Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 37mm |
| Tire Outer Diameter | 696mm |
| Bike Length with Tires | 1730mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.brodiebicycles.com/ronin-10
