2023 Brodie Bicycles Ronin Tiagra/GRX 40 cm XS
Build
700C/29 in × 37 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Brodie Bicycles Ronin
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 536mm |
| Reach | 380mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 400mm |
| Seat Tube Length, C-C | 350mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 525mm |
| Top Tube Slope | 17.2deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 105mm |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 280mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 434.7mm |
| Front-Center | 591.2mm |
| Front-Center Horizontal | 587.3mm |
| Wheelbase | 1022mm |
| Fork Offset/Rake | 34.7mm |
| Trail | 89.7mm very high |
| Mechanical Trail | 84.3mm |
| Wheel Flop | 28.8mm |
| Standover Height | 701mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 73.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 110mm |
Tiagra/GRX Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 37mm |
| Tire Outer Diameter | 696mm |
| Bike Length with Tires | 1718mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.brodiebicycles.com/ronin-10
