2023 Rocky Mountain Growler 20 SM
Build
700C/29 in × 2.6 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of hardtail all-mountain/enduro mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 630mm |
| Reach | 425mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 380mm |
| Top Tube Slope | 26.7deg |
| Head Tube Angle | 64deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 95mm |
| Bottom Bracket Drop | 55mm |
| Bottom Bracket Height | 322mm |
| Wheelbase | 1183mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 779mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 152mm |
20 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.6in |
| Tire Outer Diameter | 754.1mm |
| Bike Length with Tires | 1937.1mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 130mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://bikes.com/products/growler-20-22
